Tarih: 10-07-14, 20:17:46

Gönderen Konu: Darkest Hour: İstihbarat Rehberi  (Okunma sayısı 1966 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Türkan

• Roué
  • Ödüllü Yazar
  • *
  • Creative Rebellion
    • Profili Görüntüle
Darkest Hour: İstihbarat Rehberi
« : 18 Mayıs 2011, 18:40:08 »
İstihbarat Rehberi (Darkest Hour)

Yeni rehberimde istihbarat sekmesini masaya yatırıyorum. Bu bölüm konusunda bir rehber hazırlamam konusunda şiddetli bir istek vardı. Forumdaki çoğu arkadaş bu sekmeyi anlamakta zorlandıklarını belirtti. Eminim en azından birkaç kez Mod 33 oynayanlara bu istihbarat sekmesi hiç yabancı gelmeyecek ve zorlanmadan kullanabileceklerdir. İstihbarat pek kafa karıştırıcı değil. Ama incelemeden uzaktan baktığımızda eski Hearts Of Iron oyunlarından biraz farklı olduğundan zor gibi görünüyor. Şimdi isterseniz lafı uzatmadan resimli anlatıma geçelim. Elimden geldiğince dilim döndükçe size anlatacağım. Umarım beğenirsiniz.

ÜLKEMİZİN BÖLÜMÜ

1-Bu bölümde ülkemizin aslında biraz dış ilişkileri anlatılıyor. Kimleri kukla olarak yönettiğimiz, kimlerle saldırmazlık antlaşmaları yaptığımız, kimlerin topraklarından hak iddia ettiğimiz, kimlerle askeri antlaşmalar yapılmış bu bölümde görünüyor. İstihbarattan çok diplomasiyle ilgisi var ve şimdilik bizi ilgilendirmiyor.

2-Bu bölümde bazı bizi ilgilendiren sayısal değerler verilmiş. Yabancı istihbarat, karşı istihbarat, geçerli seviye, günlük maliyeti gösteren sayısal değerler var. Bunlara da dikkat etmeniz lazım.

3-Otomatik istihbarat, casusluğu etkileştirmenizi sağlayacak bölüm. İstihbaratı isterseniz Ai otomatik oyuncunun eline verebilirsiniz. Böylece istihbaratla uğraşma sorununuz kalmaz. Ama benim önerim yine de siz Ai’ye güvenmeyim. Ve kendi işinizi kendiniz görmeye çalışsın yoksa darbeler ile sarsılırsınız. Ai’nin Darkest Hour’da en iyi yaptığı iş İstihbaratı kullanarak darbeler yapmak olsa gerek.

4-Bu bölümü kullanarak ister istihbarata ayıracağınız fonu artırın, isterseniz azaltın. Bu sizin bileceğiniz iş ama azaltmanız gerektiği zamanlar olabilir. Ama azaltmasanız daha iyi olur. Çünkü istihbarat oyundaki en önemli bölümlerden biri.

DIŞ ÜLKE BÖLÜMÜ

1-Kendi ülkemizin bölümünde gördüğümüz yerin aynısı diyebilirim. Örneğin benim baktığım ülke Arjantin onun askeri ve diplomatik antlaşmalarını gösteriyor. Bu bölümün istihbarat için bir önemi yok dediğim gibi. Ama göz atmak isterseniz, atın.

2-Resimde gördüğünüz gibi benim oynadığım ülkenin Arjantin’de hiç istihbaratı olmadığından kullanabileceğim seçenekler soluk renkte ve tıklanamaz durumda. % işareti ise seçeneklere ne kadar ilgi ve önem gösterdiği göstermektedir. $ işareti ise bu seçeneklere ne kadar para harcayacağımı göstermekte.

3-Şimdi soracaksınız, peki bu tıklanamaz seçenekleri nasıl aktif hale getireceğim? Çok basit. Add Country yazan yere tıkladıktan sonra bir küçük bölüm açılacak oradan kayak çubuğu en çok hangisiyle ilgileniyorsanız ona doğru kaydıracak ve kaydedeceksiniz. Böylece istihbaratınız olmadığı ülkede de casusluk faaliyetleriniz başlayacak.

Bunu yaptıktan sonra size küçük bir ekranda istihbarat fonunu kullandığınız mesajı gelecek. Onu gördükten sonra işinizin başarıya ulaştığınızı anlayabilirsiniz.

İSTİHBARAT SEÇENEKLERİ

1-Bu bölümde ülkedeki istihbaratınız hakkında bilgiler verilir. İngilizceniz iyiyse okuyarak burada yazan bilgilere dikkat etmenizi öneririm. İşinize yaramayacak bilgi yok.

2-Şimdi sıra geldi, ajanlık faaliyetlerine başladıktan sonra aktif hale geçecek seçeneklerin anlamlarına. Bu seçenek ile endüstriyel casuslukta bulunabilirsiniz.

3-Bu seçenek ile istemediğiniz karşı ülkenin bakanlarına suikast düzenleyebilirsiniz. Özellikle karşı ülkeye yararlı bakanlarını öldürürseniz. Başa kötü bakanları geçirmek zorunda kalacaklardır. Bu da karşı ülkeye zarar vermenizi sağlar.

4-Bu seçenek ile de karalama kampanyası düzenleyebilirsiniz. Karşı ülkeye karşı bazı ülkeleri kışkırtabilir, küçük düşürebilir, karalayabilirsiniz. Dış siyasette güç kaybetmesini sağlayabilirsiniz. Dış ülkeleri ondan soğutarak kendi ülkenize büyük yarar sağlarsınız.

5-Ülkeye darbe yapabilirsiniz. Sizin ideolojiniz neyse ülke de öyle bir darbe olur.

6-Karşı ülkenin endüstrisine sabotaj yapabilirsiniz.

7-Nükleer sabotajlarda bulunabilirsiniz.

8-Partizanlara destek olabilirsiniz. Ülke de muhalefeti artırmanız, o ülkeyi zor duruma düşürebilir.

9-Küresel Manipülasyon yapabilirsiniz.

10-Teknoloji takımlarına, bilim adamlarına ve araştırmacı firmalarına, şirketlerine sabotajlarda bulunabilirsiniz.

11-Bu ülkedeki istihbarat çalışmalarına son verebilirsiniz. Bu seçeneğe tıklarken iyi düşünün.

12-Ayarlara reset atabilirsiniz.

13-Ayarları kendinize göre değiştirebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2011, 16:29:11 Gönderen: Sercan »
He hit me and it felt like a kiss. He hurt me but it felt like a true love. Give me all of that ultraviolence.

Çevrimdışı Barış

• N VIII
  • *
  • Salvador Allende
    • Profili Görüntüle
Ynt: İstihbarat Rehberi (Darkest Hour)
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2011, 20:01:20 »
Teşekkürler güzel rehber.
yaşasın örgütlü mücadelemiz

Çevrimdışı Türkan

• Roué
  • Ödüllü Yazar
  • *
  • Creative Rebellion
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Mayıs 2011, 20:14:12 »
Teşekkürler güzel rehber.

Teşekkür ederim. :)
He hit me and it felt like a kiss. He hurt me but it felt like a true love. Give me all of that ultraviolence.

Çevrimdışı Berk

• N VI
  • *
  • The Imp
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2011, 20:56:56 »
Çok teşekkür ederim çok işime yarayacak ellerine sağlık.  :)

I'm not questioning your honor,I'm denying ıt's existence. -Tyrion Lannister

Çevrimdışı bir_dost

• Ödüllü Yazar
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Mayıs 2011, 21:14:55 »
Otomatiğe alınca darbe denemelerini filan otomatik mi yapıyor?

Çevrimdışı Türkan

• Roué
  • Ödüllü Yazar
  • *
  • Creative Rebellion
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Mayıs 2011, 21:22:50 »
Evet, otomatik yapıyor.

Çok teşekkür ederim çok işime yarayacak ellerine sağlık.  :)

Teşekkürler.

Çevrimdışı bir_dost

• Ödüllü Yazar
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Mayıs 2011, 22:19:28 »
Ben otomatikte seçtiğim 5 ülkeye coup nation ve priory'ye full bütçe ayırdım. Pek deneme yapmıyor nedense ve şansa 2-3 filan veriyor. Arma 1.2'de 10 ajan sokunca 5 şans veriyordu.

Çevrimdışı Türkan

• Roué
  • Ödüllü Yazar
  • *
  • Creative Rebellion
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Mayıs 2011, 22:21:35 »
Ai nedense diğer ülkelerde çok iyi çalışıyor. Ama biz verdim mi ai ye bir şey yapmıyor pek. Çok sinir edici bir durum.

Çevrimdışı hüseyin26

• N II
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Ağustos 2011, 15:21:46 »
Oyuna yeni başladığım için bu bilgiler ve diğer çalışmalarınız çok işime yaradı teşekkürler tbrk*

Çevrimdışı Ahilex

• Kısıtlı Üye
  • *
  • Brawlers, Bawlers & Bastards
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Ağustos 2011, 07:02:58 »
İstihbarat seçenekleri - 4.seçenek - Smear Campaing
Bu sadece dissent arttırıyor diye biliyorum? İlişkileri bozuyor olsa bile dissent de arttırıyor ;)
Tek Yol Devrim...

Lejyoner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 16 Ağustos 2011, 18:28:35 »
İstihbarat seçenekleri - 4.seçenek - Smear Campaing
Bu sadece dissent arttırıyor diye biliyorum? İlişkileri bozuyor olsa bile dissent de arttırıyor ;)
Doğrudur. Aynı zamanda dissent de arttırıyor.

Fund Partisans başarılı olunca ne oluyor?

Çevrimdışı Türkan

• Roué
  • Ödüllü Yazar
  • *
  • Creative Rebellion
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Ağustos 2011, 18:39:01 »
Partizanlar-isyancılar çıkıyor. Ya da o bölgede isyan oranında artış görülüyor. Pek işe yaradığı da görülmüş değil sanırım.

Lejyoner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 16 Ağustos 2011, 18:40:30 »
Bende öyle biliyordum fakat, bir kaç kere yaptığımda isyan oranında artış olmamıştı. Acaba ilk önce smear campaign sonra fund partisans mı yapmak gerekli? Sonuçta isyan oranının artmasında dissent de bir yer tutuyor diye biliyorum.

Çevrimdışı Ahilex

• Kısıtlı Üye
  • *
  • Brawlers, Bawlers & Bastards
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Ağustos 2011, 13:16:15 »
Bende öyle biliyordum fakat, bir kaç kere yaptığımda isyan oranında artış olmamıştı. Acaba ilk önce smear campaign sonra fund partisans mı yapmak gerekli? Sonuçta isyan oranının artmasında dissent de bir yer tutuyor diye biliyorum.
Dissenti yüksek bir ülke gördüğün zaman fund partisans yaparak belli bir bölgedeki dissenti daha da arttırmş olacaksın. Bu dissent ile paralel bir şey olmadığından eğer başarıyla fund partisans yaparsan sürekli (ya da 5-10yıl filan) o topraklar başka ülkenin eline geçse bile o bölgede daha çok isyan oranı olacaktır.
Tek Yol Devrim...

Çevrimdışı telemnar

• N II
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Darkest Hour: İstihbarat Rehberi
« Yanıtla #14 : 01 Ocak 2012, 16:56:35 »
ben de add country diye bir bölüm yok  ???

Çevrimiçi Nyderrath

• (Corinthian)
  • N VIII
  • *
  • "Help was not promised, lovely girl. Only death"
    • Profili Görüntüle
Ynt: Darkest Hour: İstihbarat Rehberi
« Yanıtla #15 : 23 Mayıs 2012, 12:33:43 »
Eline sağlık Türkan.Çok işime yarayacak.

Paradox Development Studio Facebook sayfasıParadox Dev Studio Twitter sayfasıParadox Interactive Google+ sayfasıParadox Interactive Youtube sayfasıParadox Interactive Steam sayfasıParadoxfan RSS beslemeleri

| www.totalwarturkiye.com | www.assassinscreed1092.com | www.diablofanturkiye.com | www.starcraftturkiye.com |