Yaşama dair > 1836-1919

18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili tartışmalar

<< < (7/9) > >>

denizli:

--- Alıntı yapılan: fear34 - 19 Mart 2011, 22:39:20 ---Düşmanı denize hiç dökemedik. Kendileri çekildi. Ama Mustafa Kemal'in 25 Nisan'da kendi inisiyatifiyle 19. Tümen'i muharebeye sokması sayesinde düşman Arıburnu'nda ilerleyemedi. 8 Ağustos'ta Suvla Koyu'na çıkan İngilizleri ise Anafartalar'da denize kadar sürdü. ( Düşman donanmanın desteğiyle sahil şeridini ve tepelerin denize bakan yamaçlarını koruyabildi)

Osmanlı Ordusuna komuta eden Liman von Sanders'in hangi emrinin tam tersini önermiş onu bilmiyorum. Ama cephe komutanlığının verilmesinin sebebi kendisinin yukarıdaki paragrafta bahsettiğim başarılı işler yapmasıdır.

--- Alıntı sonu ---
Olay benim bildiğime göre şöyle:
Çıkartma başlıyor ama Mustafa Kemal bazı yerlerin şaşırtmaca olduğunu anladığı için  Seddülbahir bölgesine asker yollanmasını istiyor. Ama kabul edilmiyor.Ve sorumluluğu üstlenerek 57.Alay ve birkaç taburu alarak gidiyor.Karşısına geri çekilen askerler çıkıyor.Hatırladığıma göre bu 4. Tabur'du.Belki yanlıştır. İşte burada o ünlü sözünü söylüyor ve askerler taarruza geçiyor.Destek kuvvetler gelene kadar bu birlikler düşmanı durduruyor.

fear34:
Mustafa Kemal Maydos'ta 19. Tümen'in komutanı. 3. Kolordu'nun ihtiyatı olarak burda kalıyor. Düşman çıkartma yaptığı sırada muharebelerin cereyen ettiği bölgelere çok uzak. O anda esas çıkartmanın Seddülbahir'e falan olduğunu anlaması imkansız. Adam hiçbir cepheyi görmemiş medyum mu kilometrelerce uzaktan bilsin?

Saat 8.00'de 3. Kolordu'dan çıkartmanın başladığı, düşmanın beklenen bölgenin daha dışına çıkmartma yaptığı ve henüz denize dökülmemediği biligisini alması üzerine 57. Alay'ı harekete geçiriyor. Kendiside bu bilgili alır almaz cepheyi kontrol etmeye gidiyor. Bu sırada o ünlü emri veriyor, 57. Alayla birlikte, Yarbay Şefik'in 72. ve 77. Alayları'nın desteğini alarak düşmana büyük bir taaruz düzenliyor. İngilizler bu iki komutanın mükemmel bir şekilde anlaştığını yazarlar. Ardından 27. Alay bu taaruza iştirak ediyor. Ayrıca iki komutanın topçu unsurlarını mükemmel kullandıkları söylenir. 4 Türk taburuna karşılık 8 Anzak taburu şaşkına dönmüş bir vaziyette mağlup oluyorlar. 26 Nisan günü 15.30'da yapılan taaruzda düşman sahile kadar itiliyor. Burdan alınan güçle geceleyin bir süngü taaruzuna kalkılıyor fakat başarısız olunuyor. Bunun üzerine Anzak Kolordusu komutanı Birdwood ünlü "oldukları yerde kalıp toprağı kazma" emrini veriyor. Bu başarısından sonra kısa süreliğine de olsa Mustafa Kemal Arıburnu Cephesi Komtutanlığına atanıyor.

bir_dost:
Yemek listesi mevzu' ve Norfolk Taburu hadisesi nihayetlendiğine göre artık konuyu kilitliyorum. Zaten bazı arkadaşlarımızın da tavırları çirkinleşmeye başladı.

KHAN:
http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/aytug/2011/04/14/canakkale-monusu-uydurma-mi

İbretlik, benim yazımın aynısını adam Sabah gazetesinde yazmış, forumu takipmi ediyor nedir. Lütfen linkteki yazının hepsini okuyun.

Buda benim yazdığım yazı


--- Alıntı yapılan: KHAN - 19 Mart 2011, 09:55:38 ---      Arkadaşımızın yukarıdaki listeyi paylaşması güzel oldu, ülkemizde tarihin insanlara nasıl yanlış anlatıldığının en güzel örneklerinden biri, şimdi biraz açıklama verelim.

      Listede verilen birlik olan 43. Alay; 5. Kolordu 15. Tümen'e bağlı alaylardan biri olup 1916 ve 1917 yılını Romanya cephesinde geçirmiştir, yani bu alay verilen tarihte Çanakkale'de bile değildir. İkincisi 1917 yılı yemek listesi diye komik bir ibare kullanmışlar, bunları yazan arkadaş orduyu dandik bir üniversitenin yemekhanesi sanıyor galiba. Ordu bu arkadaşlar ordu, böyle yemek yiyen bir ordu savaşabilirmi, o insanları robot mu zannediyorsunuz, gerektiğinde günde 80 km. yolu bu listede ki yemekleri yiyerek mi yürüyecekler saçmalığın daniskası işte. Üstelik Çanakkale ülkenin en gelişmiş bölgesinde bulunup ordunun en iyi imkanlarından yararlanmaktaydı.

       Verilen listede birliğin gerçek yemek listesine gelince; sabah Alman Knorr çorbası veya ordunun kendi çorbası, öğle daha hafif bir menü, bir tayın ekmek ve hoşafla geçilir, akşam ise bulgur pilavının yanında keçi veya koyun eti. Bu liste Doğu cephesinin bazı bölümleri hariç olmak üzere 4 yıl boyunca orduda uygulanan yemek listesidir. Ayrıca dini bayramlarda un helvası yapılır, diğer günlerde karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için ise fındık-kuru üzüm-incir dağıtılırdı.

       Evet uzun lafın kısası bu listede 250bin, 90 bin gibi tarihimizin üzerine yapışmış ve bir türlü üzerinde atamadığı yalanlardan biridir, akılları sıra tarihi dramatize edip önemsizleştirmek istiyorlar, bunlara itibar etmeyin.

--- Alıntı sonu ---

der Metz germeister:

--- Alıntı yapılan: KHAN - 14 Nisan 2011, 09:39:46 ---http://www.sabah.com.tr/Gunaydin/Yazarlar/aytug/2011/04/14/canakkale-monusu-uydurma-mi

İbretlik, benim yazımın aynısını adam Sabah gazetesinde yazmış, forumu takipmi ediyor nedir. Lütfen linkteki yazının hepsini okuyun.

Buda benim yazdığım yazı


--- Alıntı sonu ---

Vay be ama gerçekten bu forum sayesinde epey bilgileniyoruz.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git