Tarih: 23-10-14, 10:55:06

Gönderen Konu: Kırım Savaşından Bir Ağıt (Nokta Hala Ağıtı)  (Okunma sayısı 1866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı General

• Kara Kalpaklı
  • Sipahi
  • *
  • Savaşmak için kur, hükmetmek için savaş!
    • Profili Görüntüle
    • Batuhan Bayraktar Kişisel Web Sitesi

4 Ekim 1853 - 30 Mart 1856 tarihleri arasında yaşanan Kırım Savaşı’nın nedeni her zamanki gibi Rusya’nın sıcak denizlere inme politikası ile Avrupalı devletlerin (İngiltere, Fransa) çıkarlarının birbirine ters düşmesidir.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın ardından yaşanan iç bunalımda yardımcı olan Rusya bir zaman sonra stratejisini değiştirerek Kudüs gibi kutsal yerler sorununa el attı. Osmanlı burada bulunan Ortodoks ve Katoliklere ayrıcalıklar yapmıştı. Her iki mezhebin savunucuları olan  Fransa (Katoliklerin koruyucusu) ile Rusya (Ortodoksların koruyucusu) bu alanda çatışmaya başladılar. Aslında bu bir bahaneydi. Rusya’nın amacı Osmanlı’yı yıkmaktı ve ortada kalan Osmanlı ise parçalanmaya doğru ilerliyordu.

Rusya İngiltere’ye müttefiklik önermiş (Osmanlı’yı paylaşmak için) ancak İngiltere’nin çıkarlarına uymayınca teklifi reddetmişti. Ardından Osmanlı’ya bir teklifte bulunmuş ve Osmanlı sınırları içerisindeki bütün Ortodoksların koruyucusu olmak istemişse de bu teklifte reddedilmişti.

En sonunda çatışmalar savaşa dönüştü ve Osmanlı’nın yanında İngiltere, Fransa, Sardinya Krallığı müttefik olarak Rusya’ya savaş ilan ettiler ve Kırım’a ortak bir çıkartma yaptılar.

İşte bu sırada Ahmet (Ağıtta ismi geçen kişi) bu askerler arasındadır. Bu ağıt Nokta Hala tarafından Kırım Savaşı’nda savaşan ve şehit olan oğlu Ahmet için yakılmıştır. Nokta Hala Kırım’da şehit düşen çocuğunun hasretine dayanamaz ve Kırım’a gidip naaşını geri yani köyüne getirir. İşte bu ağıtta bu sırada ortaya çıkmıştır.

Son olarak bu ağıt bugün dahi oldukça içten söylenir ve şuan da gerçekten iyi sanatçılar tarafından söylenmektedir.

Çıkamadum çol varoşun duzina
Düğün olur gelinina kizina
Gelin edup bakamadum yuzina
Senden sonra gelin görmem Ahmedum

Oy ana oy ben ne edeyim
Bu derd ile nerelere gideyim

Bülbül öter ilga eder dalini
Ördek yüzer dalga eder gölini
Gittun mesken ettun Kirum eluni
Bundan sonra daha koymam Ahmedum

Yaz gelende yaylalarun yeşili
Kış gelende mısırlarun seçili
Bizum köyün kiz gelini puili
Bundan sonra puşi takmam Ahmedum

Nokta ana etsun bir tava helva
Toplanup yesunler Emine Heva
Ağlama validem yureğum sava
Bir tükenmez derde düştüm Ahmedum

Kaynak; Ben ;D

Çevrimdışı Veletiz

• Sekban
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kırım Savaşından Bir Ağıt (Nokta Hala Ağıtı)
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2010, 22:26:39 »
İlber hoca söylemişti sanırım yada bardakçı , Mehmet reşit paşa Fransayı bu savaşa sürüklüyordu.  ;D
Hayırlı forumlar ve elveda ...

Çevrimdışı General

• Kara Kalpaklı
  • Sipahi
  • *
  • Savaşmak için kur, hükmetmek için savaş!
    • Profili Görüntüle
    • Batuhan Bayraktar Kişisel Web Sitesi
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2010, 22:28:09 »
İlber Hoca söylüyordu. Fransa daha savaştan sonra "Ben niye girdim bu savaşa" diye sormuş kendisine. ;D

Çevrimdışı Kül Tigin

• Sipahi
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2010, 23:31:08 »
güzel bir çalışma sağol general

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2010, 00:02:43 »
güzel bir ağıt eline sağlık
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
İsmimin bir önemi yok. Buraya geldim,buraya kalıyorum ve vaat edilen zaman geldiğinde buradan göçeceğim usulca. Ben yokken kaçınız yas tutacak? Hiç biriniz bir zamanlar vardı şimdi yok oldu diyeceksiniz. Hayır yok olmayacağım fakat farklı zamanlar farklı yerlerde olacağım. Eski dostlarımı daima özleyeceğim.Zaman akıp giderken arkadaşlarım birer birer beni terk ediyorken Siyah düşler hanının köşesinde ki masasında onlar için üzüleceğim, ağlayacağım,eski günlerini yad ediyorken paketteki son sigarıyı bitirmenin telaşına düştüğümde kendiminde bittiğini fark edeceğim... :smoking:
Reis yorgun ve soğuk... :smoking:

Çevrimdışı fear34

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Eylül 2010, 00:16:52 »
İlber hoca söylemişti sanırım yada bardakçı , Mehmet reşit paşa Fransayı bu savaşa sürüklüyordu.  ;D
İlber Hoca'nın sözü. III. Napolyon ölünceye kadar Osmanlı'ya ve Reşid Paşa'ya kindar kalmış. Reşid Paşa beni kandırdı dermiş. ;D
"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

Çevrimdışı kwlf

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Eylül 2010, 14:12:21 »
III.Napolyon da safın önde gideni.Önüne gelenden kazık yemiş  :D
Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir

Paradox Development Studio Facebook sayfasıParadox Dev Studio Twitter sayfasıParadox Interactive Google+ sayfasıParadox Interactive Youtube sayfasıParadox Interactive Steam sayfasıParadoxfan RSS beslemeleri

www.totalwarturkiye.com | www.assassinscreed1092.com